כל מה שכדאי לדעת על החזר מס

מה זה החזר מס? האם מדובר בכספים שרשות המיסים מחזירה? האם יש הגרלות, שכל תקופת-מה, רשות המיסים מחלקת החזרים? או שמא, מדובר בדבר מה טכני וניתן לבדיקה, ולמעשה ניתן לזהות אם לאדם מסוים יש החזרי מס קיימים?

אלו הן שאלות טובות, ובפשטות, החזרי מס, אלו הם החזרים כספיים, עבור כספים ששולמו למס הכנסה. מדוע שנקבל עבורם החזר? ישנן סיבות שונות לזה. נמנה כמה מהן:

 1. אפשר שהיה טעות בחישוב המס. אולי נקודות זכות מסוימות לא נלקחו בחשבון. אולי תיאום המס (לא נלקח בחשבון. אולי היו הפסקות ברצף ובתקופת העבודה, אולי היו שינויים של מקום עבודה (שכן, גם זה יכול להשפיע על תחשיבי המס).

  מה הן נקודות זיכוי?
  נקודות המס, או נקודות הזיכוי – הן אלו ששוות סכום כסף מסוים. הן מתעדכנות מדי תקופה, וכיום הן מעל 200 ₪, במידת מה, לחודש. בשנה, הדבר מתבטא בסכום שעולה על 2,500 ₪. לכל אזרח עובד, יש יותר מ-2 נקודות זיכוי, משמע, עוד לפני שחלו סעיפים כאלו ואחרים – כבר יש זיכוי של יותר מ-5,000 ₪ לשנה, על מיסים. ואם ישנם סעיפים אחרים (ניתן להתייעץ עם רואה חשבון כדי לראות מה חל), אפשר שהזיכויים יהיו אף יותר.  אם במקרה יש נקודות זיכוי ששכחנו לדווח, או שפשוט לא נכנסו לתחשיב – אפשר לקבל החזרים עבור כל סכום שניתן היה לקזז בעבר, עד שש שנים אחורה.

 2. אפשר שיש הטבות מס, החלות רטרואקטיבי. ישנם לדוגמה, יישובים שמאפשרים זיכויי מס. הזיכוי נכנס לתוקף לאחר שנה של תושבות. לאחר שנה שאדם "מתיישב" ביישוב, שנחשב "מרכז החיים" שלו (המקום בו הוא חיי באופן רשמי, או מרכזי), ההטבה יכולה להיכנס לתקוף. אם ההטבה עומדת על 11% מס, הרי שלאחר שנה – היא יכולה לחול על כל המס (או בהתאם לסייגים) ששילם בשנת המס הרלוונטית. ו

  בכך, זיכוי המס נכנס לתוקף, זמן מה אחרי שהמס שולם, ומשפיע על הכספים ששולמו למס הכנסה. ובכך, מתאפשר לקבל זיכוי מס.

  הכרה באחוזי נכות ופטור ממיסים
   דרך נוספת, היא בעבור הכרה באחוזי נכות – שלאחר שיש הכרה, אפשר לקבל הטבת מס מסוימת. את הטבת המס, אפשר להחיל אחורנית, גם על התקופות שהיו טרם התקבלה ההכרה, אך אותו אדם מצהיר שהיו לו הליקויים, שאפשרו לו לקבל את אותה הכרה.

  כלומר, אם אדם קיבל 100% נכות, ועל כן פטור מוחלט ממס הכנסה – מעתה הוא לא ישלם מס (ואנחנו נסביר בסעיף הבא), וכל מס מעתה יחזור עליה כהחזר מס, הרי שכל מס ששילם בעבר (עד שש שנים אחורה), תוך שהיו לו הליקויים שאפשרו לו לקבל הכרה באחוזי נכות, יחזור אליו גם כן כהחזרי פס.

 3. וכמובן, פטור מוחלט ממס הכנסה – המתבטא בהחזרי מס. כלומר, משלמים מס, ואז מקבלים אותו בחזרה.

נשמח כמובן להיות לעזר ולתמיכה בנושא זה, ואחרים – ולעזור לך לגלות אם יש לך החזרי מס פוטנציאליים, באם נדמה לך שהדבר רלוונטי. תודה על קריאתך.