מדוע כדאי להוציא דרכנו חשבונית לשכיר?

באופן כללי, כדי לעסוק במשלח יד במדינת ישראל, מתבקש להוציא חשבוניות. יתרה מכך, מתבקש לפתוח תיק במע"מ, במס הכנסה ובביטוח לאומי. לאחר שיש לנו עסק, ביכולתנו להוציא חשבוניות, לעקוב אחר הכנסות והוצאות, וכיוצא בזה. אלא, שכיום ישנן אפשרויות נוספות שמאפשרות להוציא חשבוניות, גם אם אין לנו עסק עצמאי. חשבונית לשכיר, מאפשרת לנו להוציא חשבוניות, בעודנו שכירים.

אם קראת את אחת הכתבות שלנו, על "פתיחת תיק במס הכנסה", או על "הגשת דוחות שנתיים", בוודאי ראית שכדי לפתוח עסק, ולנהל אותו מבחינה התנהלות מול רשויות המס, יש עניין לדעת מה הם הנהלים והחוקים בנושא. זה לא יותר מדי, זה יכול להיות דיי פשוט – בייחוד אם מאצילים את זה לרואה חשבון.

זאת כיוון, שרואה חשבון יכול לעשות הרבה מהמתבקש, ולייצג את האדם מול רשויות החוק, ולעשות את העבודה בעצמו, בנושא. וזה נחמד. אלא, שאם אנחנו לא מעוניינים בזה במיוחד, הרי שאנחנו יכולים שלא לעשות את זה בכלל. מה יאפשר לנו אם כך, להימנע מלפתוח עסק, באופן כללי, ועדיין לתת שירותים או למכור מוצרים, כמו גם להוציא חשבוניות?

חשבוניות לשכיר – כדרך חברה מגשרת

ובכן, ישנן חברות, שמאפשרות לאנשים, להוציא דרכן חשבוניות. למעשה, מערכת היחסים בין אותן חברות לבין אותם אנשים, היא של עבודה שכירה. על כן, הדבר, על פניו ובאופן "חוקי", נחשב כמו החברה מוציאה לאדם תלוש משכורת. כך שהוא מקבל תלוש משכורת עבור הכסף שהרוויח במשלח ידו, ובכך נשאר במסגרת החוק. והיא, מצידה, מוציאה חשבוניות, ללקוחות, לאנשים שעבד עימם, אותו אדם.

על כן, ובכך, אותו אדם יכול להוציא חשבוניות לשכיר, גם דרך אותה חברה מגשרת, מבלי שייפתח בעצמו עסק עצמאי. החברה לא אמורה לדווח בשמו ועבורו למס הכנסה ומע"מ, אך כנראה כן לביטוח לאומי. והאמת היא, שביכולתך לקבל שירות כזה אצלנו, תוך שאתה יכול לשלם עמלה מסוימת על הדבר. מן הסתם, מיסים מסוימים אכן תקפים, כמו גם מדרגות מס, אם כי – בוודאי תשמח לדעת, שכל נקודות זיכוי הזמינות לך – יוחלו על תחשיבי המס. הדבר למעשה מספר, שכל מס שרשות המיסים תבקש לגבות מתלוש השכר שלך, "בסידור עבודה" שכזה, יתקזז עם נקודות המס, בערך מספרי של סכום כסף מסוים.

אם לדוגמה תרוויח 5,000 ₪, ועל כן אנחנו נוציא לך חשבונית לשכיר, על סך כסף זה, הרי שסכום המס המתבקש יעמוד על 10%, או 500 ₪ (לפני שהחלנו את העמלה שלנו, בחישוב). עקב כך שכל "אזרח עובד" מקבל 2 נקודות זיכוי מס, באופן טבעי – וכל אחת מהן שווה כ-218 ₪, הרי שיחדיו תוכל לקבל הנחה של למעלה מ-400 ₪. והדבר יתבטא בתחשיב המיסים, כפי שהיה מתבטא בכל תלוש משכורת, או הכנסה מעסק עצמאי, כזה או אחר. וכך גם יחול במקרה זה.

מעוניינים להתחיל לעבוד איתנו? השאירו פרטים ונהיה אתכם בקשר